Idén kis hazánk adott otthont az európai kontinens legnagyobb horgász-szakmai rendezvényének, az EFTTEX-nek. Ez nem egy vásár, hanem kizárólag az új termékek bemutatására, a gyártók és a kereskedők közötti kapcsolatépítésre szakodosodott rendezvény. Megvásárolható termék tehát nincs, viszont a gyártók a többnyire igen széles termékválasztékkal és a legfrissebb fejlesztéseikkel képviseltetik magukat. Mivel e blog célja a horgász közvélemény információéhségének csillapítása, úgy éreztem, hogy az irántatok érzett felelősségtudatom okán muszáj ott lennem, nem hagyhatom ki a showt. Mindent a kedves olvasóért �
Számomra hatalmas élmény volt, hogy a kiállítók túlnyomó többsége idehaza ismeretlen, vagy alig ismert márkák közül került ki, óriási kincsesbánya volt a két csarnoknyi kiállító. Feltűnő volt a pergetés felülreprezentáltsága, a kiállítók 50-60%-a műcsalis horgászathoz kapcsolódott. Sok tengeri horgász felszerelést is lehetett látni, illetve az alkatrész- és technikai kiegészítőket bemutató standok is voltak. A békéshalasok ezen a rendezvényen hoppon maradtak, mert igencsak kevés kiállító volt ebből a szegmensből.
Be kell látni, hogy a horgászcikk iparban (is) megkerülhetetlen Kína, a neves gyártók termékeinek nagy része is ott készül, illetve napról napra nőnek ki a semmiből olyan új márkák, amelyek a bérgyártott alkatrészekből építenek fel figyelemre méltó termékeket, szortimenteket. Emellett megjelentek a saját márkanév alatt próbálkozó kínai márkák is. Online boltokban már komolyan piacra léptek, így azt vártam, hogy a kiállításon élőben is kézbe vehetek néhány saját márkás kínai cuccot, de csalatkoznom kellett. Azok a kínai kiállítók, akik szükségét érezték, hogy megjelenjenek, inkább az alkatrészpiacot képviselték, így pl. horoggyártó, zsinórgyártó több is volt, viszont botokat orsókat alig láttam. A brandépítés Kínában még gyerekcipőben jár.
Figyelemreméltó mennyiségben képviseltette magát azonban az orosz-ukrán csaligyártó vonal. A hazánkban is jól ismert és méltán népszerű Crazy Fish mellett vagy 5-6 standon jártam, ahol jobbnál jobb csalikat láttam. Hiába, a keleti szláv országokban a pergetősport nagyon erős, a vásárlók figyelmét csak a legmagasabb minőségű termékekkel lehet megragadni. Nagyon kellemeset beszélgettem a Fish Up standján, a szimpatikus tulajdonos büszkén mesélte, hogy micsoda eredményeket érnek el a versenyhorgászok a termékeikkel. A kiemelkedően lágy anyagú, rákolajjal kezelt csalik már itthon is elérhetőek. Az itthon még nem forgalmazott Intech csalik szintén nagyon ígéretesek, a rendkívül lelkes, kissé tán rámenős termékmenedzser igencsak büszkélkedett, hogy a Bait Breath is bérgyárt (!) nekik csalikat. Azért az nem semmi, hogy a japánok dolgoznak be az ukránoknak…:D
Kiemelendőnek tartok még pár fiatal, feltörekvő márkát, amelyek nagyon szimpatikus termékeket mutattak be. Kiválót beszélgettem a Tailwalkos srácokkal, akiknek az új Fullrange multiorsója bizony számomra ellopta a show-t. Ahogy botban a lengyel Konger terméke, az 56 (!!!) azaz ÖTVENHAT grammos Streeto UL botja, ami valami egészen elképesztő példája a nanotechnológia fejlődésének. A 13 Fishing most tette be a lábát Európába, a mindössze 5 éves (!) cég az amerikai orsópiac 13%-át uralja, a lékhorgász botok piacán 40% feletti a részesedése. Fiatalokat célzó lendületes filozófiája nagyon szimpatikus, a hamisítatlan amerikai rámenősséggel és bratyizós kedvességgel nyomuló cég-alelnökkel pedig pár perc alatt vállonveregetős viszonyba kerültünk. A srác olyan orsót mutatott amely szerinte az egész iparágat forradalmasítani fogja, de a technológia annyira titkos, hogy csak 2 hét múlva debütál az EFTTEX amerikai megfelelőjén, az ICAST-on.
Természetesen képviseltették magukat a jól ismert „nagyágyúk”, a Shimano, Daiwa, Savage Gear, Pure Fishing (Abu, stb…), de mivel ezen cégek termékkínálata jól ismert és keményem marketingelt kis hazánkban, ezeket a standokat jobbára átugrottam.
Lehetetlen akár csak pár mondatban beszélni minden kiállítóról, ezért inkább beszéljenek a képek. A fotók minősége helyenként hagy kívánnivalót maga után, de csak telefonnal tudtam fotózni. Dokumentálás céljából talán elmegy.
És ami a lényeg, egy hatalmas magyar siker is született, Aulich Valentin és a Valentin Lures megnyerte a legjobb "fogyóeszköz" azaz a Best New Terminal Tackle kategóriáját a puskagolyó-cseburaskájával. Nagy dolog, gratulálunk!
Kezdjük is ama bizonyos Konger Streeto UL bottal! Látható a minimalista építés a súlycsökkentés érdekében
Ott figyel az info: 56 gramm!!! Észvesztő!
Így néz kis a csatlakozása. Kérdés, hogy milyen az anyagvastagság és mit kezd ez a bot egy beugró darabosabb hallal. Importálja valaki lécci, hogy kipróbálhassam :D
A taiwani Hearty Rise nem nagyon ismer idehaza, de felsőkategóriás botokat készítenek. Volt pár csemege!
Jól tudjuk, hogy a csaliknak először a horgászt kell megfognia, utána a halat. :D Stumpjumper
Bait Breath sorminta
Intech saját márkás gumihal. Elég süllősnek tűnik, lágy, és erős.
Mi ezt a méretet többnyire fogjuk, nem dobáljuk. Sajnos...
Tailwalk botok nagyhalas pecára
A Tailwalk orsók Koreában készülnek kiváló minőségben. Az új Fullrange modell (ami pont hiányzik a képről) nagyon egyben van. Tesztelése várható a blogon.
Röpsúlyos fékrendszer: a sárga a kiscsalis, a kék az általános, a piros a nagycsalis beállítás.
A dobnak nincs a gépházon átvezető tengelye. Pörög is, mintha kötelező lenne, kíváncsi leszek, hogy a dobástávot hogy befolyásolja.
Tailwalk Fullrange lineup: felső kategória. És ott az a "bizonyos" orsó is!
Új Dragon gumik, hamarosan speciálisan a magyar piacra (!) fejlesztett színekkel is!
Dragon multiorsók. A jobb hátsó példány egy elég komoly nagyhalas kurbli
Valamiért az Evergreen csalijai nem tettek szert Magyarországon olyan kultikus státuszra, amilyet más japán prémium márkák termékei. Pedig a márkától megszokott földöntúli minőség ezekre is jellemző.
A Megabass csalik viszont a pergetődobozok legféltettebb kincsei közé tartoznak. Verhetetlen minőség, kidolgozottság, festés és persze nagy adag képzelt hozzáadott érték. SAJNOS ezeket a csalikat birtokolni is élmény :D
Há' nem? Há' de!!!
...És ez csak egy egyszerű természetes színű festés. Bámulatos, na!
Az O.S.P az egyik kedvenc márkám, az Asura meg az egyik legeredményesebb csalim. De a többi sem marad el minőségben, fogósságban.
Próbáltam érzékeltetni a méreteket, de pont az ellenkezője sikerült. A csali üveg mögött van, így kisebbnek látszik, pedig 33 cm és kb 400 gramm. A Deps külön ehhez a csalihoz gyárt botot 2 kilós (!!!) dobósúllyal. A valós használati értéke ennek eléggé vitatható, viszont kétségtelenül kiváltja a figyelmet.
A Deps másik agymenése szintén 400 g körüli súllyal. Sajnos a méret érzékeltetése itt sem igazán sikerült. Ekkora élő fekának már van hogy örülünk :D
Ezmiez? felszínen csapkodó bébiharcsa? Betegek ezek a japók :D
Ezer éve lebegteti prototípusként ezt a csalit a Deps. Csak tudnám, mit kellett ezen ennyit gondolkodni???
A Deps számomra a legszélsőségesebb gyártó. Zseniális termékei is vannak, de amikor óriási innovációként ad el egy ilyet, akkor harsányan kiröhögöm őket. Támolygó, emberek, TÁMOLYGÓ!!! Rohanás megvenni. Jesszusom...:D
UL-esek figyelem, hatalmas divat a mikrokanál!A Deps botválasztéka viszont lenyűgöző. Reszelgetik, csiszolgatják a Sidewinder családot, a korábban némely modellre jellemző nehézség, otrombaság eltűnt, még az egészen nagy dobósúlyú szegmensben (Huge Custom) is olyan "behízelgő" botokat találni, hogy meglepő.
Egy ilyen bot árából már kijön egy használt Suzuki. Viszont vitathatatlanul a szériagyártott botokban a legnagyobb király az Ever Green International. Aki nem fogott még ilyet a kezébe, az nem tudja elképzelni. Aki fogott, az nem tudja elfelejteni.
Személyes kedvencem a Megabass. Dizájnban verhetetlenek, és itt nem arra gondolok, hogy egyeseknek mi tetszik és mi nem. Kétség kívül a létező legigényesebb építés, és komponensek jellemzik a MB botokat. A Destroyer széria teljesen megújult és jelentősen olcsóbb lett, ami a minőségen nem tükröződik. Mellette ott vannak a Hyuga modellek, amelyek egyik legjobb modelljéről, a 64L-ről már olvashattatok a blogon.
Bakancslistás bot: Megabass New Destroyer F3-610x Hien. Mondjuk ez a nyél valószínűleg eléggé csúszik vizesen, cserében lehet vele vagánykodni. ;)
A Zenaq nem tréfál. Ez a csali is van vagy fél kiló.
Japán prémium mércével közepes árfekvésű a Hyuga széria. Az örök kárhozat előszobája, mert aki ilyet vesz, sosem fogja többé lejjebb adni ;)
A Golden Mean nagyon figyelemre méltó, szuper minőségű és szuper praktikus kiegészítőket forgalmaz tűrhető áron. Kreatív, hasznos megoldások, kiemelkedő innováció
A Zenaq tényleg nem tréfál! Nem kereskedelmi forgalomba készült, de megmutatja a japán botépítési hagyomány csúcsait
Aranyozott alkatrészek, lakk felületek, gyöngyházberakás. OMG!
Ez már használatra szánt bot a Zenaqtól. Az az esztergált gyökérből készült nyél valami gyönyörű.
Nagyon szeretem a kis hengermultikat, ez az orsó pedig lélegzetelállítóan gyönyörű. Én kérek elnézést a kínai rajongóktól...;)
Megabass Zonda limited edition. Szirszar műanyag oldalfalú orsó ;)
Ez talán minden férfi szívét megdobogtatja
30 ezres (!) méretű Stella SV. Uszályok kifárasztására ajánlva. A perspektíva miatt a kezem megintcsak kisebbnek mutatja az orsót a valóságosnál, élőben elképesztően nagy.
Shimano multiorsók, az alsó sor japán belpiacos. Sajnálom, hogy a GrapplerBB-ből nem hozták a 301-es méretet, nagyon szerettem volna egy TranX 301-gyel összehasonlítani.
Shimano botok Evergreen árban. Azért ehhez még kell gyúrni...
Egy ismerős arc, Mads Grosell a Savage Gear címlaplánya :)
A Black Cat termékek közül kiszúrtam a Silu Cast új verzióját. A régebbi típusból nekem is van egy példány, remek bot, amit számos hibája miatt mégsem tudtam igazán megszeretni. Viszont ezeket az új verzión mind kiküszöbölték. A nehéz és otromba (ám kétség kívül erős) Alps orsótartó helyett könnyű Fujit kapott a bot, a gyűrűk is sokkal finomabbak és a festés sem olyan bántóan csúnya. Talán még mindig kicsit hosszú a nyél, de ennek van előny is, pl. fárasztásnál. Ez nem csak egy "kozmetikai" változás, megszületett az egyik legjobb multis harcsapergető bot a piacon.
Nekem tetszik az új festés. És a nyélen sem fog annyira látszódni a kosz.
Az idehaza is méltán népszerű Lurefans csalik. A kinai termékek egyik zászlóshajója, amely már önállóan is megáll a lábán.
Saját innovatív dizájnnal is rendelkeznek, a festés minősége pedig a legnagyobb japán márkákkal is felveszi a versenyt.
Szimpatikus technikai ruházatból is akadt néhány, de nem sok...
Westin, az északi nagy csukák ajánlásával. Nem értem, hogy ezt a márkát miért nem forgalmazza még senki Magyarországon.
Westin kemény swimbaitek.
A Westin botok nagy százalékán tekintélyt parancsoló orsótartó előtti fogantyú található. Micsoda erőművek úszkálhatnak az északi vizekben...
Érdekes festett orsótartók. Nekem bejön.
22 oz-s dobósúlyú bot. Volt mellé egy 25 kiló fékerejű orsó is. Felfoghatatlan paraméterek.
A 13 Fishing forgalmaz az orsóihoz tuningalkatrészeket is. Ha valaki még egy orsó árát hajlandó rákölteni az egyéni megjelenésre.
Tényleg a fiatalokat célozzák. Én ehhez már túl öreg vagyok :D
Érdemes lesz erre a márkára figyelni a jövőben.
És a slusszpoén: a szupertitkos orsó, csak most, csak nektek 2 héttel megelőzve az amerikai debütálást!