Süllőbánat, örömbot! - RTB Piacere 702M
2021. május 16. írta: Halfdane

Süllőbánat, örömbot! - RTB Piacere 702M

Nem tudom hova fokozható még a pergetés divatja, de kétségtelen, hogy elképesztő a fejlődés ebben a horgászati ágazatban. A technika ezt a műfajt hihetetlenül élvezetessé és eredményessé tette, sportossága, dinamizmusa pedig illik a mai felgyorsult világunkhoz. A trendet számos új, kisebb-nagyobb cég lovagolja meg, a régi békéshalas márkáknak ma már sok esetben van pergető divíziója is…. Nagy és egyre nő a piac, amin egyre több szereplő próbál érvényesülni. Nekünk, felhasználóknak egy jó, hiszen hatalmas választékból választhatunk, ugyanakkor roppant zavarba ejtő is…. Milyen jó, hogy van Tesztpeca, ami biztos kézzel vezet a felszerelések útvesztőjében…

015_5.jpg

Mai "áldozatom" a light gumis szegmens igazi meglepetés-botja.

Soha nem hallottam korábban az RTB, azaz a Refuse to Blank márkáról, amíg Németh Anti, a hazai forgalmazó meg nem keresett. Igazából azonnal igent mondtam a tesztre, hiszen borzasztó izgalmas új dolgokat kipróbálni, pláne „vakon”, azaz úgy, hogy a márkáról nem tudok semmit és nincs is vele kapcsolatban semmilyen előzetes koncepcióm. Szűzen kezdtem hát neki az RTB Piacere (ejtsd: pjácsere) botcsalád 4-18-as modellje tesztelésének és míg meg nem szereztem vele első tapasztalataimat, még csak rá sem gugliztam. Talán soha nem dolgoztam ennyire prekoncepció nélkül… 

001_6.jpg

A téli Balaton pasztellkékjében szinte izzik a bronz-arany díszítés.

A cég román és a termékeit a román horgászoknak fejleszti. A román pergetősport nagyon erős, az elvárt minőségi színvonal magas. Hasonlóan a magyar szcénához, a gumihalas süllőzés rendkívül népszerű, így az ottani piacon a helyüket megálló botok itthon is méltán tarthatnak számot a horgászok érdeklődésére.   

004_6.jpg

A dizájnosabb botok kedvelőinek ez a bot kincsesbánya.

A bot egy jellegtelen szövetzsákban érkezett, de ahogy kibontottam, rögtön kellemes meglepetés ért. Ez a bot ugyanis kifejezetten látványos. Na jó, mostanában számtalan szép bot volt a kezemben, volt, ami az egyszerűségével, nemességével hódított, a Piacere azonban inkább a másik véglet: részletgazdag és jócskán díszített. Fémgyűrűk tömkelege és díszes kötések garmadája került rá, mindez egy egészen egyedi, bronzos, rózsaaranyos színkombinációban. Szerencsére a kiegészítők mindegyike ezt a színsémát viszi, így az összkép egységes, harmonikus. De gustibus non est disputandum, mondták a művelt rómaiak, a csicsázásnak és az egyszerűségnek is megvan a tábora, amit ki kell szolgálni. Számomra a Piacere még pont belefér az ízlésesnek mondható kategóriába, a bot tervezői az utolsó pillanatban álltak meg a giccsbe zuhanás előtt. De megálltak! 

006_5.jpg

A bot legerősebb vizuális eleme. Minőségi munka. 

Nemcsak a szerelvények, de a blank is elég látványos, a jól ismert „magnószalagos” díszítést használja, ami kellő mennyiségű fényben szintén emeli a részletgazdagságot. Ennél azonban sokkal fontosabb a bottest teljesítménye, amiben a Piacere igen figyelemre méltó eredményt produkált. A süllőcentrikus magyar pergetőhorgász-szcéna állandó mantrája a gyors, azaz spiccakciós botok ájult imádata. Nos, ez a bot pont nekik készült! Ez a bot bizony gyors! Vagyis spiccakciós. A finom spicc után viszonylag hamar, mintegy 40-50 centi után jön a „felkeményedés” számomra pont ideális ahhoz, hogy egy finomabb mozdulatú bevágás is elég legyen egy hal megakasztásához. 

011_7.jpg

Minden jiges pecás ilyen akcióról álmodik.

A botgyártás fejlődésével ma már elképesztően feszes, akár rideg anyagokat tudnak létrehozni, így van egy olyan érzésem, hogy a gyártók elkezdtek magasról tojni az akció megtervezésére. Elvétve kerül ma már a frissebb modellek között igazán jó gumis karakterű bot. Feszes, kemény pálcával Dunát és Tiszát lehet rekeszteni, ellenben jó spiccakciós (nem tűspicces) botból mintha egyre gyérebb lenne a választék. Pedig igény az volna rá! 

002_5.jpg

A tipográfiával nem sokat vesződtek....

De mit is értünk pontosan a jó gumis boton? A jiges peca kulcsmomentuma a meder és a kapás érzékelése valamint az akasztás pillanata. Előbbihez érzékenység, utóbbihoz erő kell. A kettő látszólag ellentmondásban van egymással, hisz minél több anyag van egy botban, annál több információ, inger vész el, mire eljut a kézig. A megoldás egy viszonylag finom spiccel és gyorsan felkeményedő bottesttel oldható meg, amely a bevágás mozdulatának legelején is képes a kemény süllőszájat átütő erőt közvetíteni. A bevágás mozdulata gyors, a reakciónak is minél direktebbnek kell lennie, a süllőszáj pedig rendkívül csontos, ezért alakult ki az az elvárás, hogy az amúgy feszes blankok már a spicc alatt 50-60 cm-rel is át tudják adni az átütő erőt. 

007_4.jpg

"Tartsd életben a szenvedélyt"

Hogy megértsük, hogy is alakul ez ki, szükséges egy kicsit kikacsintani egy kis technológiai magyarázatra. Akit érdekel, a videómegosztó portálokon számos videót találhat a botgyártás folyamatáról, ebbe ezért csak marginálisan megyek bele. A lényeg ugyebár az, hogy a gyártás első lépése egy megfelelő formájú trapéz kivágása a karbonszövetből (prepreg). Ez a forma van talán a legfontosabb hatással a későbbi blank akcióra, minél erősebben (sőt progresszíven) kúposodik, annál inkább válik egy bot spiccakcióssá, avagy gyorssá. Ezt a trapézformát egy acéltüskére (mandrel) csavarják, különböző gyantákkal kenegetik, hozzáadnak egy csipetnyi kígyóhájat és szárított denevérfület, majd egy kemencében kiégetik. Ez a folyamat nyilván sok apró paraméterből tevődik össze, a karbon minősége, az alkalmazott gyanta, az egyéb technológiai fogások adják meg a végső tulajdonságokat, de a karbon feltekerésének módja az egyik legfontosabb összetevő. 

008_4.jpg

Nagyon finom gyűrűzése van a botnak, mondjuk ez fagyban okozott némi gondot....

A trapézformát azért emelem ki, mert a spiccrészen gyorsabban kúposodik a kész bottest, akkor lesz a bot spiccakciós. Ezt nevezi a szaknyelv „fast taper”-nek, magyarul ezt hívjuk gyorsnak. Azt már elfelejtjük, hogy ez gyorsan kúposodót jelent, a magyar horgász-szlengben ez egyszerűen csak gyors. Ebből adódik aztán az a zűrzavar, hogy a gyors csillapítású botokra is sokan használják a „gyors” kifejezést, így aztán gyakran vannak ebből félreértések. Jómagam nagyon is igyekszem ezeket a kifejezéseket következetesen használni és hatni, a következetes szóhasználat érdekében. Tisztelettel javasolom tehát, hogy használjuk „gyors” szót a spiccakciós, vagy régi szóhasználat szerint „A akciós” botokra, míg a gyorsan csillapodó rezgésű, kemény, gerincses botokra a „feszes” jelzőt javasolom. A kettő nagyon nem ugyanaz! Erről bővebben itt olvashattok! 

005_5.jpg

Karbon és fémorgia.

Tehát van egy ízig-vérig jiges botunk! A tervem az volt, hogy a téli lassú, letisztult Tiszán viszonylag finom felszereléssel kergetem a süllőket, ilyenkor néha csak 4-5 grammos fejek kellenek még a mederben is. A bot erre ideális versenyzőnek látszott. A debütálás ennek ellenére Újév napján a Duna egy kis öblében történt, ahol Balázs cimborámmal egy parádés kövesezést követtünk el. A 4-18-as bot azért ehhez némileg erős volt, mivel teljesen álló vízben horgásztunk. De hát nem is erre terveztem használni. Minden esetre jó indikátora volt az érzékenységnek az, hogy a viszonylag erős bottal is alig maradtam le cimborám mellett, aki persze szuperfinom motyójával igencsak aprította a kis csíkosokat. 

018_2.jpg

Bődületeset köveseztünk Balázs cimborámmal

016_3.jpg

A halak nem voltak kapitálisak....

017_2.jpg

.... de újévi pecának szenzációs volt.

022_2.jpg

Persze a nap halát a helyi ász fogta.

Újév után nem sokkal azonban mindkét nagy folyónk úgy megáradt, hogy a süllőzésnek – pláne finom motyóval – lőttek. Ezért aztán kínomban kb. minden szerepkörben kipróbáltam, a balatoni pilkeres balinozástól a tavaszi wobbleres domolykózásig. Mintha el lennék átkozva, halat ezeken a pecákon nem fogtam, ellenben csalik garmadájával volt módom kipróbálni. Wobblerrel, pilkerrel, kanállal ez a bot nem az igazi. A jiges gyorsasága ezekhez a módszerekhez nem igazán fekszik. Ez a bot bizony nem mindenes, hanem egy igazi specialista. Legalábbis a 4-18-as méret egészen biztosan, a kisebbek némileg univerzálisabbak…. 

019_2.jpg

Hadd osszak meg veletek néhány képet a téli Duna csodájáról

021_1.jpg

Ezekért a fényekért imádom a telet.

012_6.jpg

Ha azonban arra használjuk, amire való, akkor viszont jól teljesít. Például kifejezetten elégedett vagyok a bot érzékenységével is. Ebben nagy szerepet játszik az egylábas gyűrűsor, ami inkább az ennél lightabb szegmens jellemzője, egy ilyen dobósúlyú botnál már ritkán alkalmazzák. Sokan félnek ettől a gyűrűtől, de egy eltanyázásnál bármilyen gyűrűt el lehet deformálni, sima pecától nem szabad elgörbülniük. Ezzel együtt is úgy gondolom, hogy ez a gyűrűzés inkább a kisebb dobósúlyú modelleknek áll jól, valószínűleg a tervező az egész szériának egységes arculatot akart adni, ezért lett itt is ilyen gyűrű. Kellemes „mellékhatása”, hogy kifejezetten jól áll a blanknak. A spiccrész gyűrűi kifejezetten aprók, ami talán csak komoly fagyban és nyárfaszöszölés esetén hátrány, a bot érzékenységének igen jót tesz. A Fuji SKSS orsótartó az egyik kedvencem, lakkozott fényes kivitelben pedig nagyon jól néz ki. Rákerült egy céglogó is. Mondjuk én ezen a logón azért még dolgoztam volna, ha lehet ilyet mondani, ez a bot leggyengébb pontja. De ki a búbánatot érdekel ez? :)

010_6.jpg

Az orsózár szorítócsavarját először nem szerettem, mert az volt a képzetem, hogy a tenyérbe vág, de be kellett látnom, hogy nincs vele baj, mivel kellően lekerekített, illetőleg a kéz pozíciója is úgy van, hogy vajmi keveset zavar. Ha az orsótalpat a középső- és gyűrűsujjunk közé fogjuk, akkor pont jó, ha egy ujjal előbbre, akkor kevésbé. A gumis pecánál én mindig előre nyújtom a mutatóujjam a blankra, úgyhogy csak üdvözölni tudom azt a tényt, hogy ebben nem akadályoz meg egy fölösleges nyéldarab vagy fémdísz.

026.jpeg

Lám, a cimbinek darabos domit is adott a bot, igaz, a 3-12-es. 

Külön értékelem, hogy gyárilag jár hozzá gumis horogakasztó, ami – ha nem szereti valaki – egyszerűen lecsatolható. Mondjuk én épp kéket kaptam, ha már ennyit csicsázták a botot, lehetett volna hozzá valami harmonizáló szín. Számít? Nem. Csak kötekedem. 

023_2.jpg

A Balcsin a tejfehér csali nekem a legnagyobb favoritom. Ezek közül is kiemelkedőnek bizonyult az Upstream Fusion 4 gold milk színben. 

Az igazi teszt májusig váratott magára, ahol a szezonkezdő süllőzés idén – köztudottan, sokak számára – meglehetősen halasra sikerült. A bot brillírozott a 3-5 grammos fejekkel dobált 10-12 centis gumikkal és az ezekre érkező, átlagosan kiló körüli süllőkkel. Ez már egy könnyű bottal igazi örömpeca, főleg, hogy elég szépen ugráltak be azért jobbacska halak is. Pláne, hogy egy idő után egyészen 15 centiig emeltem a csali méretét, így az átlagot is sikerült kicsit feljebb tornáznom. 

024_2.jpg

Bár minden teszt ennyi hallal ajándékozna meg.

Kapitális halat nem fogtam vele, de az 1-2 kilós kategóriából annyit, amennyiből alaposan kiismertem a botot. Akciójának hála kiválóan akaszt. Úgy gondolom, hogy ez a lényeg, mert egy tisztességesen megakasztott süllő azért már nagy eséllyel kijön, a lemaradó halak az elégtelen akasztás következtében menekülnek meg…. Izgalmas lett volna, ha beköszön egy komolyabb sárkány, de ez végül nem (illetve nem erre a botra) történt meg. Talán jobb is így, ez a pálca nem nagyhalas, bár nyilván jó akadás esetén megoldja a feladatot… 

025_2.jpg

Hiába a 15 centis gumi, falta az aprónép.

Piacere, azaz öröm! Ezt jelenti a név. Tényleg öröm volt ezzel a bottal horgászni, pláne, ha belekalkuláljuk, hogy mennyibe kerül. Jelenleg a rettenetes forintárfolyam mellett is kb 39 ezer forintért vehető meg ez a modell, ami véleményem szerint több, mint kiváló. Minőségét, minőség-érzetét tekintve ez a bot bőven felső-középkategória, ár-érték aránya remek. Ez pont az a bot, aminek a megvásárlásába még nem rokkansz bele, de már valódi minőséget kapsz a pénzedért. Öröm használni, öröm birtokolni!

009_4.jpg

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tesztpeca.blog.hu/api/trackback/id/tr516561076

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2021.05.18. 00:59:51

Fasza jó halacskák, ugye nem lettek visszadobva?Kondérba, grillrácsra velük!
:D

Halfdane 2021.05.18. 06:21:20

@geegee: kedves Geegee. Nagyon szeretem a halat, ráadásul szívesen sütök-főzök. Úgy gondolom, ugyanakkor, hogy a természet nem kimeríthetetlen kincsesbánya, ezért a halak jelentős részét bizony visszaengedem. A horgászat számomra elsősorban rekreáció, a zsákmány és a természet megbecsülése pedig alapelv. A kulcs a mértékletességben van, amely által talán még az unokáinknak is marad valami esélye, hogy megtapasztalják az élő természet csodáját. Tarts velem a blogon, remélem át tudok adni ebből számodra is valamennyit...;)

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2021.05.18. 12:04:44

@Halfdane: Rendben, megbeszéltük.Minden jót, sok szerencsét. :-)
süti beállítások módosítása